MOTORSPORT

Το συναρπαστικό ADAC Opel Electric Rally Cup στην Ολλανδία

to-synarpastiko-adac-opel-electric-rally-cup-stin-ollandia-716319

Ο Αυστριακός Luca Pröglhöf κέρδισε τον 2ο γύρο του ADAC Opel Electric Rally Cup “powered by GSe” 2024 στο Αϊντχόβεν.

Ο συναρπαστικός γύρος του ADAC Opel Electric Rally Cup «powered by GSe» στο Rally ELE στην Ολλανδία ολοκληρώθηκε, με τη νίκη του Αυστριακού Luca Pröglhöf. Μετά από 12 ειδικές διαδρομές, που έγιναν ακόμη πιο δύσκολες λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών, ο 24χρονος και η συνοδηγός του, Christina Ettel, βρέθηκαν μόλις 8,8 δευτερόλεπτα μπροστά από το ισπανικό δίδυμο Alex Español Jove/Patricia Sáiz Ruiloba. Οι Γάλλοι αδελφοί Anthony και Adrien Rott συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, αφού κατέκτησαν την 3η θέση και πανηγύρισαν το πρώτο τους βάθρο στο πρώτο στον κόσμο ηλεκτρικό κύπελλο rally με οχήματα μιας μάρκας. Το Γαλλικό γυναικείο πλήρωμα των Emma Chalvin/Emy Ailloud-Perraud τερμάτισε στην 4η θέση.

Opel

«Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα αυτό το πραγματικά απαιτητικό rally», δήλωσε ο Pröglhöf. «Την πρώτη ημέρα ήμουν ίσως υπερβολικά προσεκτικός, λόγω της έντονης βροχόπτωσης. Το Σάββατο η αίσθηση του αυτοκινήτου ήταν καλή από την αρχή. Οι νυχτερινές διαδρομές και τις δύο ημέρες ήταν ιδιαίτερα απαιτητικές, ήταν διασκεδαστικές και έδειξαν ότι η ομαδική συνεργασία μας με την Christina λειτουργεί καλά». Με τη νίκη, ο Pröglhöf κατέλαβε επίσης την πρωτιά στη γενική κατάταξη του κυπέλλου.

Opel

Μετά το τρίτο μέρος της τελευταίας ειδικής, ο Pröglhöf και ο Español μοιράστηκαν την πρωτιά με τον ίδιο χρόνο. Στη συνέχεια, όμως, ο Ισπανός έχασε 17 δευτερόλεπτα στο επόμενο μέρος και δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά πριν από τον τερματισμό. «Κάναμε ένα μικρό λάθος εκεί», παραδέχτηκε ο Español, «αλλά εξακολουθώ να είμαι ικανοποιημένος με την απόδοσή μας. Έχουμε βελτιωθεί σε σχέση με τον πρώτο γύρο και τώρα περιμένουμε περισσότερα από τον εαυτό μας και το αυτοκίνητο. Το Corsa Rally Electric και το κύπελλο είναι πολύ διασκεδαστικά».

Opel

Έχοντας τον καλύτερο χρόνο στις ειδικές διαδρομές 5 και 8 και μια εξαιρετική επίδοση σε όλο το rally, οι αδελφοί Rott έφτασαν στις κορυφαίες θέσεις του ADAC Opel Electric Rally Cup. «Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι», δήλωσε ο οδηγός Anthony. «Αισθανόμαστε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Τα πράγματα πήγαν πολύ καλά, ειδικά στη βροχή».

Opel

Η Emma Chalvin ήταν επίσης χαμογελαστή με την 4η θέση της: «Είμαι πολύ χαρούμενη με το rally μας. Ο απώτερος στόχος σε αυτές τις αντίξοες συνθήκες με υγρασία, λάσπη και σκοτάδι ήταν να κρατήσουμε το αυτοκίνητο στον δρόμο και να μην κάνουμε σοβαρά λάθη. Φυσικά, επωφεληθήκαμε και από κάποια λάθη των ανταγωνιστών μας, αλλά όπως λέει και το ρητό: για να τερματίσεις πρώτος, πρέπει πρώτα να τερματίσεις. Έτσι, η Emy και εγώ προσπαθήσαμε να μην πάρουμε περιττά ρίσκα».

Opel

Δύο ομάδες που βρέθηκαν στο βάθρο στην έναρξη της σεζόν στο Sulingen, στάθηκαν άτυχες. Οι Ούγγροι Bendegúz Hangodi και Dániel Petrovszki ήταν επικεφαλής, όταν γλίστρησαν από τον δρόμο στο ίδιο λασπωμένο χαντάκι που είχε προηγουμένως στοιχίσει στις Γαλλίδες Alizée Pottier/Joanna Verdier. Μέχρι να επιστρέψουν τα αυτοκίνητα στον δρόμο, είχε επιβληθεί ποινή 20 λεπτών και στις δύο ομάδες.

Opel

Μετά τον καλύτερο χρόνο τους στην ειδική διαδρομή 1, οι νικητές του πρώτου γύρου, Christian Lemke & Jan-Eric Bemmann, συνέχισαν να παλεύουν για τις πρώτες θέσεις, όταν το αυτοκίνητό τους εγκατέλειψε στην ειδική 5 με πρόβλημα που προκλήθηκε από εισροή νερού. Παρόλο που το σφάλμα εντοπίστηκε στο σέρβις και διορθώθηκε εύκολα, δεν ήταν εφικτό να κατακτηθεί κάτι περισσότερο από τη 10η θέση στη γενική κατάταξη.

Ο τρίτος γύρος του ADAC Opel Electric Rally Cup «powered by GSe» θα διεξαχθεί στις 15-16 Ιουνίου στο Rallye Vosges Grand-Est γύρω από το Gérardmer, όχι μακριά από τα Γαλλογερμανικά σύνορα.