Red Bull MotoGP Rookies Cup: Εντυπωσιακά αποτελέσματα

red-bull-motogp-rookies-cup-entyposiaka-apotelesmata-720952

Είναι η 18η εκδοχή του Red Bull MotoGP Rookies Cup. Φέτος έχουμε 11 οδηγούς από πέρσι και 15 νέους οδηγούς σε σύνολο 17 εθνικότητων.

της Dominika Grnova, φωτογραφίες D.G.

Ο πρώτος γύρος έγινε τον Απρίλιο στη Jerez της Ισπανίας. Μία κλασσική πίστα που γνωρίζουν πολύ καλά οι Ισπανοί οδηγοί με μήκος 4.423m, 13 στροφές (οκτώ δεξιές και πέντε αριστερές). Ο Maximo Quiles, ενας ισπανός οδηγός που αγωνίζεται εδώ και τρία χρόνια στο MotoGP, πήρε την Pole Position στο πρώτο qualifying της χρονιάς. Ο εναρκτήριος αγώνας ήταν γεμάτος προσπεράσεις, λίγα ατυχήματα και με αποτέλεσμα δύο Αργεντινούς και έναν Ισπανό νικητές, τους: Marco Morelli, Valentin Perrone και Maximo Quiles. Στο Race 2 είχαμε photo finish podium με νικητές τους: Alvaro Carpe, Hakim Danish και Brian Uriarte.

Red Bull

Round 2, Le Mans, Bugatti Circuit

Μία ιστορική πίστα όπου ο Γάλλος ex-rookie Johann Zarco σκόραρε το πρώτο του MotoGP Podium. Στην Pole Position βρέθηκε για άλλη μία φορά ο Maximo Quiles. Ο τρίτος αγώνας της χρονιάς ήταν δύσκολος με υψηλές θερμοκρασίες και είχε ως αποτέλεσμα να γλιστράνε αρκετά τα ελαστικά. Ο Pole Sitter, Maximo Quiles, κέρδισε τον 3 αγώνα και δέχτηκε συγχαρητήρια στο Parc Ferme από τον 8 φορές πρωταθλητή στο MotoGP, Marc Marquez. Δεύτερος ο Φινλανδός Rico Salmela και τρίτος το φαβορί της χρονιάς Alvaro Carpe. Στον τέταρτο αγώνα βρεθήκαμε όλοι έκπληκτοι αφού την πρώτη θέση κατέλαβε ο newbie Brian Uriarte με αρκετή αυτοπεποίθηση. Ο Maximo Quiles ήρθε δεύτερος και ο Hakim Danish τρίτος. Ο επόμενος γύρος θα μας βρει στο Mugello, στην πανέμορφη Ιταλία.